Rezan Epözdemir’den Garipoğlu Ailesi Hakkında Korkutan Açıklama

TEDx Kültür etkinliğinde yer alan Av. Dr. Rezan Epözdemir, Münevver Karabulut davası sürecinde tehdit edildiğini açıkladı. Epözdemir, ‘Bizi tehdit ettiler, kurşun ve testere gönderdiler. 3 milyon euro teklif ettiler’ dedi.

Kadına şiddet ve kadın cinayeti davalarında mağdur aile vekili olarak görev yapan, sivil toplum örgütlerinde ve meslek kuruluşlarında bulunan Av. Dr. Epözdemir, TEDx konuşmasında Karabulut ailesinin avukatlığını üstlendiği dönem yaşananları anlattı.

Dava sürecinde Garipoğlu ailesi tarafından tehdit edildiklerini açıklayan Av. Dr. Epözdemir, “Bizi tehdit ettiler, kurşun ve testere gönderdiler. 3 milyon Euro teklif ettiler. Karşı taraftaki aile çok nüfuzlu ve sosyoekonomik gücü iyi olan bir aileydi. Hepsini savcılığa bildirdik, dik durduk, omurgalı bir yaklaşım sergiledik ve emsal mahiyette cezalar çıktı. İşte o mesleki kariyerim açısından bana çok önemli bir tecrübe kattı” dedi.

Geçtiğimiz aylarda; Garipoğlu ailesi, cinayetin ardından sergiledikleri davranışlar sebebiyle kamuoyundan tepki almıştı.

Av. Dr. Rezan Epözdemir’in “Bizi tehdit ettiler, kurşun ve testere gönderdiler. 3 milyon euro teklif ettiler.” açıklamasıyla Münevver Karabulut davası yeniden gündeme geldi.

Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olan 25 Kasım’da TEDx etkinliğinde yer alan Av. Dr. Rezan Epözdemir, konuşmasında şiddet gören kadınların mutlaka haklarını araması gerektiğini vurguladı.

Av. Dr. Rezan Epözdemir: “Ne yazık ki toplumumuzun sosyalleşme süreci, değer yargıları, kültürel ve genetik kodları böyle, yani erkek egemen toplum, feodal anlayış ve kadını ötekileştiren iradeyi bir an önce terk etmek lazım.”

Epözdemir, “Türkiye’de kadınların bir kısmı bu konuda bilinçli olmadığı ve eğitilmediği için, bir kısmı ekonomik olarak zayıf ve güçsüz olduğunu düşündüğü için bir kısmı ise ‘hak arama özgürlüğümü kullansam da bir sonuç alamayacağım’ endişesiyle hukuk yollarına başvurmuyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x