Problemlerinizin Kaynağını Geçmiş Yaşantılarınızda Arayan Bir Terapi Yöntemi: Regresyon

Hepimiz hayatımız boyunca birçok problem yaşarız. Bu problemlerin kimini atlatıp devam ederken kimilerini de atlatamayabiliriz. Yaşadığımız sorunların kaynağı çoğu zaman çocukluk yaşantımızda gerçekleşen travmalar ile ilişkilendirilir. Peki gerçekten öyle mi yoksa sorunların kaynağı çok daha eskiye dayanıyor olabilir mi?

Öğrenmek istiyorsanız sizi aşağıya alalım ?

Psikolojik sorunlarınıza çözüm ararken bir psikolog ya da psikiyatriste başvurduğunuzda ilk olarak çocukluk döneminizdeki yaşantılarınıza dair sorularla karşılaşırsınız.

Bu uzmanlar sizinle geçmişinizi detaylı bir şekilde incelemeye başlarlar çünkü çocukluk yılları, bireyin kişiliğinin şekillendiği ve yaşam boyu sürecek davranış kalıplarının oluştuğu bir dönemdir.

Bu nedenle de terapilerde “Bir sorunun çözümü için çocukluk dönemine geri dönmemiz gerektiği” şeklinde bir ifadeyle karşılaşmanız oldukça olasıdır.

Ancak, yaşadığınız bu zorlukları tamamen silmek için gerçekten bu gereklilik midir? Evet. Çünkü geçmişte yaşadığınız travmaların etkilerini hala taşıyor olabilirsiniz.

Çocukluk yıllarında karşılaştığınız travmatik deneyimler, bilinçaltınızın derinliklerine işlenir ve eğer bu durumlarla yüzleşilip çözüm bulunmazsa, yaşamınızın her aşamasında belirgin bir etkisi olur.

Bu tür olaylar, hayatınızın farklı evrelerinde karşılaştığınız durumları ve tepkilerinizi belirleyebilir hatta şekillendirebilir. Bu nedenle, bu tür deneyimlerin üzerine gitmek ve çözüm bulmak kişinin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için büyük önem taşır.

Eğer terapiler sürecinde çocukluk döneminizden kaynaklanan problemlerinize çözüm bulamadıysanız ve hala bazı sıkıntılarınız varsa başvurabileceğiniz alternatif bir yol bulunmaktadır.

Bu alternatif yol regresyon terapisi olarak adlandırılır. Bu terapi, geçmiş yaşantılarınızı ve deneyimlerinizi ele alarak bugünkü sorunlarınıza çözüm bulmayı hedefler.

Regresyon terapisi, bireylerin önceki yaşamlarını temel alarak var olan problemlerin kaynağını bulmayı amaçlar.

Regresyon terapisi sizi geçmişteki yaşamlarınıza yönlendirerek, mevcut yaşamınızdaki sorunların kökenini bulmayı hedefler.

Çocukluğunuzda yaşadığınız travmaların bugünkü sıkıntılarınızın nedeni olduğunu düşünebilirsiniz

Fakat bu her zaman böyle olmayabilir. İşte burada regresyon terapisi devreye girer çünkü bu terapi, sorununuzun geçmiş yaşamlarınızdan birine dayanabileceğini önerir ve bu durumu çözmenin yolu da o yaşamlara geri dönüş yapmaktır.

Regresyon terapisi, insanların birden çok hayat deneyimi yaşadığına dayanan bir yaklaşımı temel alır.

Bu felsefi görüşe göre bir hayattan diğerine geçişlerimiz enerjimizi derinden etkiler. Her bir yaşam deneyimimiz enerjimiz üzerinde belirgin bir iz bırakır ve bu izler sonraki yaşamlarımıza taşınır.

Regresyon terapisi, duygusal gelgitlerinizin sebebini geçmiş yaşantınızdaki deneyimler olarak açıklıyor.

Hayatınızda tamamlanmayı bekleyen bir boşluk hissediyor ve bu durumun sizi yarıda bıraktığını düşünüyorsanız, regresyon terapisi sizin için ideal bir çözüm olabilir.

Regresyon terapisi ile çözüm bulabileceğiniz bazı sorunlar şu şekildedir;

  • Korku ve fobiler

  • Fiziksel yakınlaşma problemleri

  • Genel olarak ilişki sorunları

  • Sebebi olmadığı düşünülen suçluluk ve utanç duyguları

Peki siz problemlerinize çözüm bulmak için bu terapi yöntemini deneyimlemeyi düşünür müsünüz? Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x